Ahooy Creative vahvistaa videotuotannon palveluitaan liiketoimintakaupalla videotuotantoyhtiö Nobrainerin kanssa
Kaupan myötä tamperelaisen Nobrainer Films Oy:n liiketoiminta siirtyy Ahooy Creative Oy:lle
Nyt meillä on entistä paremmat edellytykset tarjota asiakkaillemme laadukasta, nopeaa ja kevyttä videotuotantoa, joka skaalautuu tarpeen vaatiessa myös näyttävien mainoselokuvien tuotannoksi.
Liiketoimintakaupan yhteydessä ohjaaja-tuottaja Jere Vainikka ja kuvaaja Lauri Hakala (kuvassa yllä) siirtyvät Ahooy Creativen henkilöstöön ja jatkavat samoissa rooleissa. Sekä Ahooyn että Nobrainerin Tampereen toimistot on yhdistetty ja näin asiakkaita pystytään palvelemaan ympäri Suomea ja maailmaa Tampereen Finlaysoninkujalta käsin.
Huh, vihdoinkin saimme julkaista tämänkin ilouutisen! Selvitimme hieman tarkemmin kauppojen taustoja, jotta siellä päässä ruutua ei tarvitse jäädä ihmettelemään hoomoilasena sen pidempään.
Ahooy Creativen yrittäjä Tatu Ahonen, kerropa lisää:
– Tänä päivänä yritykset tarvitsevat markkinointiinsa yhä laajemmin eri palveluita. Markkinoinnin pitää tavoittaa kaikissa kanavissa. Olipa kyseessä työntekijätarinat, selitysvideot tai markkinointi ja brändinrakentaminen, on videomuotoinen kerronta tehokas tapa viestiä. Lisäksi videot elävät pitkään. Siksi videotuotannon laajentaminen on meille tärkeä ja luonteva laajentuma.
– Videomuotoinen sisältö on myös kasvanut sen verran merkittäväksi osaksi yritysten strategista viestintää, että on hyödyllistä, että tuotantotiimi on osa asiakastiimiä, eikä ulkopuolinen alihankkijapalvelu.
Olemme pitkän ajan tuttuja Nobrainerin kanssa, olemmehan tehneet yhteistyötä ja projekteja jo vuosikausia. Mitäpä Jere ja Lauri ovat mieltä asiasta?
– Meille tarjoutui loistava mahdollisuus yhdistää voimamme Ahooyn kanssa ja luoda yhdessä jotain todella ainutlaatuista. Kaupan myötä tuomme Ahooylle luovaa tarinankerronnallista osaamista ja elokuvatason tuotantokalustoa. Ennen kaikkea tuomme kokemusta, mikä lisää näyttävyyttä ja vaikuttavuutta jo lähtötason videotuotantoihin. Uskomme, että uusi videotuotantokonseptimme tulee olemaan mullistava.
– Meillä on Ahooyn kanssa takana vankka historia. Yhteinen sävel löytyi jo 15 vuotta sitten, ja sen tahdissa on ollut helppo edetä kohti tätä seuraavaa harppausta. Nyt meillä on mahdollisuus tarjota kokonaisvaltaisia ratkaisuja, joissa videotuotanto saavuttaa täyden potentiaalinsa tarinankerronnan välineenä.
Toki jututimme myös meidän toimitusjohtaja Anne Vänttistä, joka on kaupoista enemmän kuin innoissaan (eli tippa linssissä onnellisena):
– Olemme tehneet Nobrainerin kanssa yhteistyötä ja laadukkaita projekteja jo 15 vuoden ajan, ja siksi tämä tuntui luontaiselta seuraavalta askeleelta. Lisäksi, koska meillä on Tampereella toimisto ja Nobrainer toimii Tampereelta ja Helsingistä käsin, pystyimme yhdistämään toimistomme ja tekijämme saman katon alle.
Mikäli sinulle heräsi aiheesta kysyttävää, voit kysellä lisää Annelta anne.vanttinen@ahooy.fi.